Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
303142618
142618
İstanbul'un Sokak İsimleri Tarihi
İstanbul'un Sokak İsimleri Tarihi #smrgSAHAF
İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı
0.00
Sokaklar, şehirlerin hafızalarıdır. İstanbul da hazinelerini sokaklarında saklar. İstanbul'u anlamak, biraz da sokaklarını anlamaktır. Bazen kıvrım kıvrım merdivenli dik bir yokuşun sonunda sizi karşılayan bir çeşmenin hayratıdır sokağa adını veren, bazen bir ulu kişinin türbesidir; bazen sokağın sakinlerini sarsan onulmaz bir yaradır, bazen bir gururun ifadesidir sokağın adı. İstanbul'un sokakları hikayeleriyle, insanlarıyla, hatıralarıyla hem birbirine benzer hem de biriciktir. İstanbul'un İlk Şeyhülislamı Molla Fenari ile bir köşe başında karşılaşabilir, sultanlara sultanlık yapmış Aziz Mahmud Hüdai ile bir başka sokakta rastlaşabilir, Vefa'da Şeyh Ebul Vefa'ya bir selam verebilir, şehrin en çok 'Vefa'ya muhtaç olduğunu hatırlar ve hatıralardaki İstanbul'u arzuyla özlersiniz. İstanbul'a vefa duygusunun sonucu olarak hazırlanacak bu kitap, İstanbul'un sokak sokak kültürel envanterini ortaya koymayı hedefliyor. İstanbul'un kültürel hayatına önemli katkısı olan, tarihi nitelikleri ve hikayeleriyle öne çıkan toplam 2010 sokağa dair bilgiler, efsaneler ve hikayelerin ortaya çıkarılması, bu sokakların kentin sosyal ve kültürel dokusundaki yeri ve öneminin vurgulanması amacıyla yayımlanacak olan bu kitap, kentlilik bilincini geliştirmede, İstanbulluların yaşadıkları bölgeyle ilgili bilinç düzeyini arttırarak bölgeye ve dolayısıyla da İstanbul'a aidiyet duygusunu pekiştirmelerinde önemli katkı sağlayacak. (Önsöz'den)
 • Açıklama
  • Sokaklar, şehirlerin hafızalarıdır. İstanbul da hazinelerini sokaklarında saklar. İstanbul'u anlamak, biraz da sokaklarını anlamaktır. Bazen kıvrım kıvrım merdivenli dik bir yokuşun sonunda sizi karşılayan bir çeşmenin hayratıdır sokağa adını veren, bazen bir ulu kişinin türbesidir; bazen sokağın sakinlerini sarsan onulmaz bir yaradır, bazen bir gururun ifadesidir sokağın adı. İstanbul'un sokakları hikayeleriyle, insanlarıyla, hatıralarıyla hem birbirine benzer hem de biriciktir. İstanbul'un İlk Şeyhülislamı Molla Fenari ile bir köşe başında karşılaşabilir, sultanlara sultanlık yapmış Aziz Mahmud Hüdai ile bir başka sokakta rastlaşabilir, Vefa'da Şeyh Ebul Vefa'ya bir selam verebilir, şehrin en çok 'Vefa'ya muhtaç olduğunu hatırlar ve hatıralardaki İstanbul'u arzuyla özlersiniz. İstanbul'a vefa duygusunun sonucu olarak hazırlanacak bu kitap, İstanbul'un sokak sokak kültürel envanterini ortaya koymayı hedefliyor. İstanbul'un kültürel hayatına önemli katkısı olan, tarihi nitelikleri ve hikayeleriyle öne çıkan toplam 2010 sokağa dair bilgiler, efsaneler ve hikayelerin ortaya çıkarılması, bu sokakların kentin sosyal ve kültürel dokusundaki yeri ve öneminin vurgulanması amacıyla yayımlanacak olan bu kitap, kentlilik bilincini geliştirmede, İstanbulluların yaşadıkları bölgeyle ilgili bilinç düzeyini arttırarak bölgeye ve dolayısıyla da İstanbul'a aidiyet duygusunu pekiştirmelerinde önemli katkı sağlayacak. (Önsöz'den)
   Stok Kodu
   :
   303142618
   Boyut
   :
   25x35
   Sayfa Sayısı
   :
   664 s.
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2010
   Kapak Türü
   :
   Orijinal Cildinde
   Kağıt Türü
   :
   Kuşe Kağıt
   Dili
   :
   Türkçe
   142618    İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı    İstanbul'un Sokak İsimleri Tarihi     Ahmet Uçar            9786056177101    9786056177101        İstanbul    Şehir    Tarih    Araştırma    İnceleme                               
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat