Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
303186235
186235
İstanbul Yazıları
İstanbul Yazıları #smrgSAHAF
Kitabevi Yayınları
0.00
Yaşadığımız coğrafyaya tarih, kültür ve medeniyet çerçevesinde baktığımızda bütün yollar İstanbul'a çıkmaktadır. İstanbul, özellikle Osmanlı döneminde başkent olmanın verdiği ayrıcalıklı konumdan dolayı, Saray merkezli olarak, bulunduğu coğrafyanın kültür, sanat, örf, adet ve gündelik hayat pratiklerini şekillendirmiştir. Bir anlamda İstanbul kültürü yahut Osmanlı kültürü dediğimiz şey aslında Saray kültürünün değişik kanallarla ve yorumlarla, önce İstanbul'a daha sonra taşraya yansımasından başka bir şey değildir. Bununla beraber taşra ve çevre kültürünün İstanbul kültürünü "ham madde" olarak beslediğini de unutmamak lazımdır. Elinizdeki kitap, geçmişte kalmış, özellikle modernleşme süreciyle birlikte büyük bir aşınmaya uğramış eski İstanbul hayatını konu edinen yazılardan oluşmaktadır. İstanbul'un demografik yapısı, batılaşma sürecinde yaşanan acemilikler ve ortaya çıkan yeni insan tipleri, eğlence kültürü, ramazan hayatı, bayram kutlamaları, yer yer tarihi olaylar ışığında işlenen konulardan bazılarıdır.
 • Açıklama
  • Yaşadığımız coğrafyaya tarih, kültür ve medeniyet çerçevesinde baktığımızda bütün yollar İstanbul'a çıkmaktadır. İstanbul, özellikle Osmanlı döneminde başkent olmanın verdiği ayrıcalıklı konumdan dolayı, Saray merkezli olarak, bulunduğu coğrafyanın kültür, sanat, örf, adet ve gündelik hayat pratiklerini şekillendirmiştir. Bir anlamda İstanbul kültürü yahut Osmanlı kültürü dediğimiz şey aslında Saray kültürünün değişik kanallarla ve yorumlarla, önce İstanbul'a daha sonra taşraya yansımasından başka bir şey değildir. Bununla beraber taşra ve çevre kültürünün İstanbul kültürünü "ham madde" olarak beslediğini de unutmamak lazımdır. Elinizdeki kitap, geçmişte kalmış, özellikle modernleşme süreciyle birlikte büyük bir aşınmaya uğramış eski İstanbul hayatını konu edinen yazılardan oluşmaktadır. İstanbul'un demografik yapısı, batılaşma sürecinde yaşanan acemilikler ve ortaya çıkan yeni insan tipleri, eğlence kültürü, ramazan hayatı, bayram kutlamaları, yer yer tarihi olaylar ışığında işlenen konulardan bazılarıdır.
   Stok Kodu
   :
   303186235
   Boyut
   :
   14x21
   Sayfa Sayısı
   :
   189 s.
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2015
   Kapak Türü
   :
   Karton Kapak
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
   186235    Ali Şükrü Çoruk    İstanbul Yazıları     Kitabevi Yayınları        #smrgTELİF    Tarih    İstanbul Tarihi    Şehir                       
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat