Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
İslam'ın İlk Dönemlerinde Kader Lütfü Cengiz İslam'ın İlk Dönemlerinde Kader Lütfü Cengiz

#smrgKİTABEVİİslam'ın İlk Dönemlerinde Kader

Liste Fiyatı : 0,00
9786055583507
146608
İslam'ın İlk Dönemlerinde Kader
İslam'ın İlk Dönemlerinde Kader #smrgKİTABEVİ
Palet Yayınları
0.00
Kader problemi, İslam düşünce tarihinin en önemli konulardan birisi olmuştur. Bu problemi önemli kılan nokta, henüz çözümlenmemiş olmasıdır. Günümüze kadar pek çok mütekellim, filozof ve bilim adamı bu konuda görüş belirtmiş, ancak sır perdesi henüz kaldırılabilmiş değildir. Bütün mesele, Allah ile insanın, fiil konusunda rollerini belirlemede odaklanmaktadır. Konunun ilahi yönü ile insani yönünün takdiri meselesi, tartışmaları günümüze kadar getiren husus olmuştur. Bu çalışmada, genelde insanlığın ve özelde de İslam kelamının problemi olan kader meselesinin Emeviler dönemi (H. 41-132/M. 661-750) boyutunu irdelemeye çalışacağız. Böyle bir konuyu seçmekteki amacımız; kader kavramının güncelliğini koruyor olması ve konuyla ilgili kelamı düzeyde ilk ciddi tartışmaların bu dönemde ortaya çıkmış olmasıdır. Bu bağlamda, Emevilerin, itikadi bir konu olan kader meselesini siyasi alana taşıma gayretleri, yaptıkları kötülükleri Allah'ın kaderi ile örtbas etmeye çalışmaları, konunun ehemmiyeti hakkında bize ipuçları vermektedir. (Arka Kapak)
 • Açıklama
  • Kader problemi, İslam düşünce tarihinin en önemli konulardan birisi olmuştur. Bu problemi önemli kılan nokta, henüz çözümlenmemiş olmasıdır. Günümüze kadar pek çok mütekellim, filozof ve bilim adamı bu konuda görüş belirtmiş, ancak sır perdesi henüz kaldırılabilmiş değildir. Bütün mesele, Allah ile insanın, fiil konusunda rollerini belirlemede odaklanmaktadır. Konunun ilahi yönü ile insani yönünün takdiri meselesi, tartışmaları günümüze kadar getiren husus olmuştur. Bu çalışmada, genelde insanlığın ve özelde de İslam kelamının problemi olan kader meselesinin Emeviler dönemi (H. 41-132/M. 661-750) boyutunu irdelemeye çalışacağız. Böyle bir konuyu seçmekteki amacımız; kader kavramının güncelliğini koruyor olması ve konuyla ilgili kelamı düzeyde ilk ciddi tartışmaların bu dönemde ortaya çıkmış olmasıdır. Bu bağlamda, Emevilerin, itikadi bir konu olan kader meselesini siyasi alana taşıma gayretleri, yaptıkları kötülükleri Allah'ın kaderi ile örtbas etmeye çalışmaları, konunun ehemmiyeti hakkında bize ipuçları vermektedir. (Arka Kapak)
   Stok Kodu
   :
   9786055583507
   Boyut
   :
   14x21
   Sayfa Sayısı
   :
   112 s.
   Basım Yeri
   :
   Konya
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2012
   Kapak Türü
   :
   Karton Kapak
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
   146608    Lütfü Cengiz    İslam'ın İlk Dönemlerinde Kader     Palet Yayınları        #smrgTELİF    Din    İslam    Düşünce    Araştırma    İnceleme    Emeviler Dönemi                           
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat