Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
%23
Hankahlar Tarihi Muhsin Keyani Hankahlar Tarihi Muhsin Keyani

#smrgKİTABEVİHankahlar Tarihi -

Liste Fiyatı : 60,00
İndirimli Fiyat : 46,20
Kazancınız : 13,80
%23
Temin süresi 4 iş günüdür.
9786055166304
158799
Hankahlar Tarihi -
Hankahlar Tarihi - #smrgKİTABEVİ
Büyüyen Ay
46.20
Hankah dilimizde daha çok dergâh tekke ve zâviye terimleriyle karşılamaya çalıştığımız yapılara verilen bir isim. Sûfilerin nazarında hankah mahallerinin çoğu İslami öğretimin ve eği timin nefis terbiyesinin ve aynı zamanda kendini bilmenin Hakkı bulmanın ve tanımanın gerçekleştiği mekanlardır. Bu yapılar hicri dördüncü asırdan beri gönül erlerinin ibadet çile zikir sema ve seyr ü sülûk programlarının uygulandığı birer merkez işlevini görmüşlerdir. Bunun yanı sıra İslam medeniyetinin parlak devirlerinde ücretsiz misafirhaneler olarak insanların konaklama ve yemek yeme gibi ihtiyaçlarının kar şılandığı mekan vazifesi de görmüşlerdir. Eğer maneviyat ve hikmet ehlinin asırlar boyunca terbiye ve manevi eğitimleri için inşa ettikleri bu mahaller ortaya çıkmasaydı irfani mese lelerin yaygınlaşması ve tebliği hakikat erlerinin ve bu mesle ğe ilgi duyanların bir araya gelip toplanmaları belki de hiçbir şekilde mümkün olmazdı. Tarihi sosyolojik önemine rağmen bu tür yapıları kurumsal olarak tüm yönleriyle ele alan araş tırmaların sayısı oldukça az ve bütünü kuşatıcı mahiyette değildir.

Muhsin Keyani'nin İslâm medeniyetinin bu ilim ve irfan kurumlarını araştırdığı eseri Hankahlar Tarihi hem islam coğrafyasındaki kurumların izini sürüyor hem de onları fonksiyonları uygulamaları ve iç işleyişleri bakımından ele alıyor.

 • Açıklama
  • Hankah dilimizde daha çok dergâh tekke ve zâviye terimleriyle karşılamaya çalıştığımız yapılara verilen bir isim. Sûfilerin nazarında hankah mahallerinin çoğu İslami öğretimin ve eği timin nefis terbiyesinin ve aynı zamanda kendini bilmenin Hakkı bulmanın ve tanımanın gerçekleştiği mekanlardır. Bu yapılar hicri dördüncü asırdan beri gönül erlerinin ibadet çile zikir sema ve seyr ü sülûk programlarının uygulandığı birer merkez işlevini görmüşlerdir. Bunun yanı sıra İslam medeniyetinin parlak devirlerinde ücretsiz misafirhaneler olarak insanların konaklama ve yemek yeme gibi ihtiyaçlarının kar şılandığı mekan vazifesi de görmüşlerdir. Eğer maneviyat ve hikmet ehlinin asırlar boyunca terbiye ve manevi eğitimleri için inşa ettikleri bu mahaller ortaya çıkmasaydı irfani mese lelerin yaygınlaşması ve tebliği hakikat erlerinin ve bu mesle ğe ilgi duyanların bir araya gelip toplanmaları belki de hiçbir şekilde mümkün olmazdı. Tarihi sosyolojik önemine rağmen bu tür yapıları kurumsal olarak tüm yönleriyle ele alan araş tırmaların sayısı oldukça az ve bütünü kuşatıcı mahiyette değildir.

   Muhsin Keyani'nin İslâm medeniyetinin bu ilim ve irfan kurumlarını araştırdığı eseri Hankahlar Tarihi hem islam coğrafyasındaki kurumların izini sürüyor hem de onları fonksiyonları uygulamaları ve iç işleyişleri bakımından ele alıyor.

   Stok Kodu
   :
   9786055166304
   Boyut
   :
   14x21
   Sayfa Sayısı
   :
   551 s.
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2013
   Çeviren
   :
   Ali Ertuğrul, Süleyman Gökbulut
   Kapak Türü
   :
   Karton Kapak
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
   9786055166304    Muhsin Keyani    Hankahlar Tarihi -     Büyüyen Ay            #smrgÇEVİRİ    Din    Dini Mekân    Tasavvuf    İslâm Medeniyeti                           
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat