Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
303149639
149639
Gürcü Sanatının Ortaçağı
Gürcü Sanatının Ortaçağı #smrgSAHAF
Bilgin Kültür Sanat
0.00
Ortaçağ Gürcü mimarisinin en özgün ve günümüze değiştirilmeden gelebilen örnekleri Kuzeydoğu Anadolu'da, tarih kaynaklarında "Tao-Klardjeti" adı ile geçen Çoruh ve Yukarı Kura nehirleri ve kollarının suladığı vadilerde yer alır. Ortaçağ Gürcü Sanatı kitabı ile tüm ilgili okurlara yönelme çabası temelde iki nedene dayanır. Biri, ülkemiz kültür varlıkları içinde yer alan Gürcü Sanatını kendi okurumuza, ana dilinde tanıtmak, diğeri ise ülkemiz sınırları içinde yer alan Gürcü mimari eserlerini koruma ve kurtarma çabaları için elden geldiğince geniş bir kamuoyu desteği oluşturmaktır. Gürcü Sanatı'nın "Ortaçağı'nı seçerek tarihsel bir zaman dilimi ile sınırlı tanıtıma yer verilmesinin temel nedeni, bu döneme tarihlenen çok sayıda özgün mimari eserin kültür varlıklarımız arasında yer alması ve tarafımızdan araştırılmış ve belgelendirilmiş olmasıdır. Aslında kitabın içeriği, gene aynı nedenle Çoruh ve Yukarı Kura vadilerindeki mimari eserler ile, buradan yurtdışı müzelerine götürülen el sanatlan ürünlerine ağırlık verir.
 • Açıklama
  • Ortaçağ Gürcü mimarisinin en özgün ve günümüze değiştirilmeden gelebilen örnekleri Kuzeydoğu Anadolu'da, tarih kaynaklarında "Tao-Klardjeti" adı ile geçen Çoruh ve Yukarı Kura nehirleri ve kollarının suladığı vadilerde yer alır. Ortaçağ Gürcü Sanatı kitabı ile tüm ilgili okurlara yönelme çabası temelde iki nedene dayanır. Biri, ülkemiz kültür varlıkları içinde yer alan Gürcü Sanatını kendi okurumuza, ana dilinde tanıtmak, diğeri ise ülkemiz sınırları içinde yer alan Gürcü mimari eserlerini koruma ve kurtarma çabaları için elden geldiğince geniş bir kamuoyu desteği oluşturmaktır. Gürcü Sanatı'nın "Ortaçağı'nı seçerek tarihsel bir zaman dilimi ile sınırlı tanıtıma yer verilmesinin temel nedeni, bu döneme tarihlenen çok sayıda özgün mimari eserin kültür varlıklarımız arasında yer alması ve tarafımızdan araştırılmış ve belgelendirilmiş olmasıdır. Aslında kitabın içeriği, gene aynı nedenle Çoruh ve Yukarı Kura vadilerindeki mimari eserler ile, buradan yurtdışı müzelerine götürülen el sanatlan ürünlerine ağırlık verir.
   Stok Kodu
   :
   303149639
   Boyut
   :
   21x26
   Sayfa Sayısı
   :
   258 s.
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2010
   Kapak Türü
   :
   Orijinal Cildinde
   Kağıt Türü
   :
   Kuşe Kağıt
   Dili
   :
   Türkçe
   149639    Bilgin Kültür Sanat    Gürcü Sanatının Ortaçağı     Mine Kadiroğlu    Bülent İşler            9789944579216    9789944579216            Sanat    Dünya Sanat                               
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat