Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Güney Doğu Anadolu Bölgesi Yemekleri Halıcı Nevin

#smrgSAHAFGüney Doğu Anadolu Bölgesi Yemekleri

Liste Fiyatı : 0,00
303085346
85346
Güney Doğu Anadolu Bölgesi Yemekleri
Güney Doğu Anadolu Bölgesi Yemekleri #smrgSAHAF
Yayınevi yok
0.00
Yemekler -ki çoğu bölgede ortak yemeklerdir- genellikle o şehre ait töre, tören ve uygulamalarda özel bir yer alıyorsa o şehirden verilmiştir. Yoksa, mesela, tüm bölgede uygulanan Kaburga Dolması yalnız Diyarbakır yemeği değildir; ama yalnız Siirt'ten verilen Perde Pilavı; yanız Adıyaman'dan verilen Hığtap; yalnız Şanlıurfa'dan verilen Peynirli Kadayıf; yalnız Gaziantep'den verilen Maş Pivazı, Şiveydiz; yalnız Mardinden verilen Pekmezli Lebeniye çorbası , yada Sembusek o şehirlere aittir denilebilir. Aslında Doğu Anadolu Bölgesi yemekleri incelenmeden böyle bir sonuca varmak da doğru olmaz kanısındayım. Çünkü o iki bölgede de yiyecekler yakınbenzerlik taşımaktadır. Yani aynı şekilde tarihssel gelişimi içinde yazılı kaynaklara dayandırmadan bu tip değerlendirmeyi yapmak doğru olmayacaktır.
 • Açıklama
  • Yemekler -ki çoğu bölgede ortak yemeklerdir- genellikle o şehre ait töre, tören ve uygulamalarda özel bir yer alıyorsa o şehirden verilmiştir. Yoksa, mesela, tüm bölgede uygulanan Kaburga Dolması yalnız Diyarbakır yemeği değildir; ama yalnız Siirt'ten verilen Perde Pilavı; yanız Adıyaman'dan verilen Hığtap; yalnız Şanlıurfa'dan verilen Peynirli Kadayıf; yalnız Gaziantep'den verilen Maş Pivazı, Şiveydiz; yalnız Mardinden verilen Pekmezli Lebeniye çorbası , yada Sembusek o şehirlere aittir denilebilir. Aslında Doğu Anadolu Bölgesi yemekleri incelenmeden böyle bir sonuca varmak da doğru olmaz kanısındayım. Çünkü o iki bölgede de yiyecekler yakınbenzerlik taşımaktadır. Yani aynı şekilde tarihssel gelişimi içinde yazılı kaynaklara dayandırmadan bu tip değerlendirmeyi yapmak doğru olmayacaktır.
   Stok Kodu
   :
   303085346
   Boyut
   :
   14x20
   Sayfa Sayısı
   :
   80 s.
   Basım Yeri
   :
   Konya
   Baskı
   :
   1
   Kapak Türü
   :
   Karton
   Kağıt Türü
   :
   1. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
   85346    Nevin Halıcı    Güney Doğu Anadolu Bölgesi Yemekleri     Yayınevi yok        #smrgKADIN    Yemek Kültürü    Yöresel Yemekler                            
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat