Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
303000780
780
Güncelin Çağrısı
Güncelin Çağrısı #smrgSAHAF
YKY Yapı Kredi
0.00
Bütün düşündüklerimizi yazabilir, aklımızdan her geçeni söyleyebilir miyiz? Kendimize sakladığımız gizli ve özel dünya, gerçeklerin kaçta kaçının örtüsüdür? Dışımızdaki sansürden söz ederiz de kendi kendimizi sansürü bir türlü bilinçaltından bilince çıkarmayız. Kitaplar Kitabı ve Saklı Su adlı yapıtlarını yayımladığımız eleştirmen Doğan Hızlan'ın "güncelin çağrısı"na kulak vererek yazdığı denemeler. TADIMLIK Küçük bir araştırma yaptırttım. Yirmi beş yıl önce aramızdan ayrılan Orhan Kemal'in kitapları bir yılda ancak 500 tane satmış. Klasik yaklaşımla hemen okurlara yüklenmeyeceğim. Okumayanlardan çok, okutamayanları suçlayacağım. Suçlu listem epey kabarık. Öğrencilerine, onun hikâyelerini, romanlarını okutmayan, tavsiye etmeyen edebiyat öğretmenlerinin kabahati büyük. Sadece kendinden söz eden, başka yazarların adını anmayan büyük yazarlarımız da bu unutuluştaki benmerkezcilik (egosantrizm) tavırlarının sonuçlarını bir kez daha gözden geçirsinler. Unutuluştaki rollerini itiraf etsinler. Eleştirmenler, 25 yıl sonra bile suskunluklarını koruyabilmelerinin başarısını (!) açıklasınlar. Yazar örgütleri, gene "plaketçilik"le işi geçiştirdiler. Televizyonlar böyle bir edebiyat ustasının yaşadığının farkında bile değiller. Bir yıl içinde bu satışın büyük payı (yüzü geçmese de) gene kadirbilir edebiyat öğretmenlerinin sayesinde gerçekleşmiş. Ev ödevi kaçakları listeyi biraz olsun kabartıyor. Yirmi beş yıl, önemli bir zaman dilimi, yüzyılın dörtte biri. Beklerdim ki, yazar örgütleri sempozyum düzenlesinler. "Orhan Kemal'e Saygı" başlıklı kalın bir tebliğler kitabı yayınlasınlar.
 • Açıklama
  • Bütün düşündüklerimizi yazabilir, aklımızdan her geçeni söyleyebilir miyiz? Kendimize sakladığımız gizli ve özel dünya, gerçeklerin kaçta kaçının örtüsüdür? Dışımızdaki sansürden söz ederiz de kendi kendimizi sansürü bir türlü bilinçaltından bilince çıkarmayız. Kitaplar Kitabı ve Saklı Su adlı yapıtlarını yayımladığımız eleştirmen Doğan Hızlan'ın "güncelin çağrısı"na kulak vererek yazdığı denemeler. TADIMLIK Küçük bir araştırma yaptırttım. Yirmi beş yıl önce aramızdan ayrılan Orhan Kemal'in kitapları bir yılda ancak 500 tane satmış. Klasik yaklaşımla hemen okurlara yüklenmeyeceğim. Okumayanlardan çok, okutamayanları suçlayacağım. Suçlu listem epey kabarık. Öğrencilerine, onun hikâyelerini, romanlarını okutmayan, tavsiye etmeyen edebiyat öğretmenlerinin kabahati büyük. Sadece kendinden söz eden, başka yazarların adını anmayan büyük yazarlarımız da bu unutuluştaki benmerkezcilik (egosantrizm) tavırlarının sonuçlarını bir kez daha gözden geçirsinler. Unutuluştaki rollerini itiraf etsinler. Eleştirmenler, 25 yıl sonra bile suskunluklarını koruyabilmelerinin başarısını (!) açıklasınlar. Yazar örgütleri, gene "plaketçilik"le işi geçiştirdiler. Televizyonlar böyle bir edebiyat ustasının yaşadığının farkında bile değiller. Bir yıl içinde bu satışın büyük payı (yüzü geçmese de) gene kadirbilir edebiyat öğretmenlerinin sayesinde gerçekleşmiş. Ev ödevi kaçakları listeyi biraz olsun kabartıyor. Yirmi beş yıl, önemli bir zaman dilimi, yüzyılın dörtte biri. Beklerdim ki, yazar örgütleri sempozyum düzenlesinler. "Orhan Kemal'e Saygı" başlıklı kalın bir tebliğler kitabı yayınlasınlar.
   Stok Kodu
   :
   303000780
   Boyut
   :
   14x21
   Sayfa Sayısı
   :
   312 s.
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   2
   Basım Tarihi
   :
   2010
   Kapak Türü
   :
   Karton
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
   780    Doğan Hızlan    Güncelin Çağrısı     YKY Yapı Kredi        #smrgTELİF    Deneme / Eleştiri    Çağdaş Türk Edebiyatı                           
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat