Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Genel Hukuk Teorisi ve Marksizm Evgeny B. Pasukanis Genel Hukuk Teorisi ve Marksizm Evgeny B. Pasukanis

#smrgKİTABEVİGenel Hukuk Teorisi ve Marksizm

Liste Fiyatı : 0,00
9789755160245
184142
Genel Hukuk Teorisi ve Marksizm
Genel Hukuk Teorisi ve Marksizm #smrgKİTABEVİ
Birikim Yayınları
0.00
Evgeny B. Pasukanis'in ‘Genel Hukuk Teorisi ve Marksizm' çalışmasının yetmiş beş yıl sonra yeniden okunması, çağdaş Marksist yazının sürekli kendi içine / üzerine kapanarak tamamen kapalı bir dile ve hva geçirmez bir tartışma alanına sıkışmasının sakıncalarını bertaraf edecek; Marksizm'de incelenmesi gereken, örneğin hukuk gibi, büyük ve gerçek sorun alanları olduğunu ortaya koyarak hatırlatması bakımından yararlı olacak; bunun yanı sıra, hukuk alanında çalışan ve düşünsel olarak hukukun deli gömleğine girmeyi sürekli reddeden, ancak hukukçu olma pratiklerinin zorlaması altında bunalan hukukçuların, eleştirel bir hukuk kuramı üzerinde çalışmalarının önünü açabilecek bir girişimdir. Köklü eleştirisine rağmen yine de eleştirdiği kavramların uygulanmasına katlanmak ve aracılık etmek zorunda olan hukukçunun, düşünsel tatminsizliğinin yaratacağı hayal kırıklığının önüne geçecek, en azından bunu tahammül edilebilir kılacak tek yol, bizzat eleştirinin de önemli bir devrimci pratik olduğunun kabul edilmesidir. (Arka Kapak'tan)
 • Açıklama
  • Evgeny B. Pasukanis'in ‘Genel Hukuk Teorisi ve Marksizm' çalışmasının yetmiş beş yıl sonra yeniden okunması, çağdaş Marksist yazının sürekli kendi içine / üzerine kapanarak tamamen kapalı bir dile ve hva geçirmez bir tartışma alanına sıkışmasının sakıncalarını bertaraf edecek; Marksizm'de incelenmesi gereken, örneğin hukuk gibi, büyük ve gerçek sorun alanları olduğunu ortaya koyarak hatırlatması bakımından yararlı olacak; bunun yanı sıra, hukuk alanında çalışan ve düşünsel olarak hukukun deli gömleğine girmeyi sürekli reddeden, ancak hukukçu olma pratiklerinin zorlaması altında bunalan hukukçuların, eleştirel bir hukuk kuramı üzerinde çalışmalarının önünü açabilecek bir girişimdir. Köklü eleştirisine rağmen yine de eleştirdiği kavramların uygulanmasına katlanmak ve aracılık etmek zorunda olan hukukçunun, düşünsel tatminsizliğinin yaratacağı hayal kırıklığının önüne geçecek, en azından bunu tahammül edilebilir kılacak tek yol, bizzat eleştirinin de önemli bir devrimci pratik olduğunun kabul edilmesidir. (Arka Kapak'tan)
   Stok Kodu
   :
   9789755160245
   Boyut
   :
   14x20
   Sayfa Sayısı
   :
   200 s.
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   2
   Basım Tarihi
   :
   2013
   Çeviren
   :
   Onur Karahanoğulları
   Kapak Türü
   :
   Karton
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
   184142    Evgeny B. Pasukanis    Genel Hukuk Teorisi ve Marksizm     Birikim Yayınları        #smrgÇEVİRİ    Politika / Siyaset    Marksizm                           
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat