Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
303035487
35487
Felsefe Yazıları
Felsefe Yazıları #smrgSAHAF
İnkılap Kitabevi
0.00
Bu kitapta, yazarın çeşitli dergilerde yayımlanmış makale, bildiri ve kitap tanıtma yazıları ve bir çevirisi yer almaktadır. Kitapta yer alan makale, bildiri ve kitap tanıtma yazılarının ortak yönleri, “mantık”, “bilgi”, “bilim”, “tarih” ve “kültür” kavramlarını, birbirleriyle olan çok yönlü bağıntılarını gözeterek ele almış olmalarıdır. Bu yönleriyle yazılar, yazarın tüm telif çalışmalarında işlemeye ve yaptığı çevirilerle ülkemizde tanınmasına gayret ettiği tek bir tematiği, mantık -bilgi- bilim-tarih kültür bağıntısallığını ele almaktadır. Kitaptaki yazıların önemli bir bölümü, bu bağıntı temelinde, “izm”lerin, perspektiflerin, felsefi sistemlerin tarihselliğini, kültürelliğini ve buna bağlı olarak göreceliğini göstermeye yöneliktir. Buna bağlı olarak, yazılar yazarın çalışmalarının büyük çoğunluğunda olduğu gibi, felsefenin kendisini de bir kültür öğesi ve bileşeni olarak görmeyi sağlayacak bir “üst felsefe” tarzı olarak hermeneutik (yorumbilgisi) geleneği çerçevesinde kaleme alınmışlardır. (Arka Kapak'tan)
 • Açıklama
  • Bu kitapta, yazarın çeşitli dergilerde yayımlanmış makale, bildiri ve kitap tanıtma yazıları ve bir çevirisi yer almaktadır. Kitapta yer alan makale, bildiri ve kitap tanıtma yazılarının ortak yönleri, “mantık”, “bilgi”, “bilim”, “tarih” ve “kültür” kavramlarını, birbirleriyle olan çok yönlü bağıntılarını gözeterek ele almış olmalarıdır. Bu yönleriyle yazılar, yazarın tüm telif çalışmalarında işlemeye ve yaptığı çevirilerle ülkemizde tanınmasına gayret ettiği tek bir tematiği, mantık -bilgi- bilim-tarih kültür bağıntısallığını ele almaktadır. Kitaptaki yazıların önemli bir bölümü, bu bağıntı temelinde, “izm”lerin, perspektiflerin, felsefi sistemlerin tarihselliğini, kültürelliğini ve buna bağlı olarak göreceliğini göstermeye yöneliktir. Buna bağlı olarak, yazılar yazarın çalışmalarının büyük çoğunluğunda olduğu gibi, felsefenin kendisini de bir kültür öğesi ve bileşeni olarak görmeyi sağlayacak bir “üst felsefe” tarzı olarak hermeneutik (yorumbilgisi) geleneği çerçevesinde kaleme alınmışlardır. (Arka Kapak'tan)
   Stok Kodu
   :
   303035487
   Boyut
   :
   14x20
   Sayfa Sayısı
   :
   224 s.
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   3
   Basım Tarihi
   :
   2002
   Resimleyen
   :
   Karton Kapak
   Kapak Türü
   :
   Karton Kapak
   Kağıt Türü
   :
   1. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
   35487    Felsefe Yazıları     İnkılap Kitabevi    Doğan Özlem    Felsefe                        Felsefe - Psikoloji - Sosyoloji Dizisi    9789751018571            9751018579        #smrgSAHAF   
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat