Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Ermenistan Sorunu 1919-1921: ABD'nin Güney Kafkasya Politikası Olarak Ermenistan Sorunu 1919-1921: ABD'nin Güney Kafkasya Politikası Olarak

#smrgKİTABEVİErmenistan Sorunu 1919-1921: ABD'nin Güney Kafkasya Politikası Olarak

Liste Fiyatı : 0,00
9789756461112
108641
Ermenistan Sorunu 1919-1921: ABD'nin Güney Kafkasya Politikası Olarak
Ermenistan Sorunu 1919-1921: ABD'nin Güney Kafkasya Politikası Olarak #smrgKİTABEVİ
Pozitif Yayınları
0.00
Yüzyıllardır coğrafi dinsel ve siyasal farklılıkların blunmasma karşın Batı Asya birliğinin önemi bu büyük toprağın aynı zamanda dinsel siyasal ve ekonomik bağlarla bir arada tutulmasından gelir. Başta din İslamiyet'tir ve dünyanın bu parçasında din en birleştirici güçtür. Burası 20 asırdan beri dünyanın kraliyet yolu olarak Hindistan ve İran'ı Avrupa'ya bağlamaktadır. Almanlar iran İran Körfezi Fırat ve Dicle ırmakları İle Klikya'dan Toras Dağları'na değin bu eski ticaret yolunu izleyerek Bağdat Demiryolu planını yapmışlardır. Bölgenin stratejik önemi ve yönlendirici konumu İngiltere Fransa Almanya ve Rusya tarafından anlaşılmış Doğu yolunu yönlendiren bu bölge Eski Çağ Orta Çağ ve Modern Çağ Avrupa'sında hemen hemen her büyük devleti zenginleştirmiştir. Dünyanın tüm büyük savaşları doğrudan ya da dolaylı yüzyılların diplomasisine sahip olan Doğu Akdeniz'le bağlantılıdır. Avusturya Macaristan Rusya ingiltere Fransa ve Balkan Devletlerinin ekonomik yaşamlarında stratejik bir yeri olan Doğu Akdeniz'in tek bir gücün elinde bulunması ABD'nin ekonomik özgürlüğü için tehdit olabilir. Ekonomik eşitlik için tehdit ya da engeller savaş nedenlerinden biridir. Dünyanın olduğu kadar tüm bu ülkelerin isteği böyle stratejik bir bölgenin hiç bir özel denetimi olmadan korunması ve uluslararası bir karakter kazanması doğrultusunda düzenlenmesidir. Böylesine bir uluslararasılaşma Bağdat Demiryolu İstanbul limanlan ve İskenderun'u da içermelidir. Korku savaş nedenlerinden biridir. Ve bir ulusun ekonomik yaşamı bazı güçlerce denetim altına alındığında korku artar ve barışı tehdit eder. Fredric C. Howe Amerikan Siyasi Analist.
 • Açıklama
  • Yüzyıllardır coğrafi dinsel ve siyasal farklılıkların blunmasma karşın Batı Asya birliğinin önemi bu büyük toprağın aynı zamanda dinsel siyasal ve ekonomik bağlarla bir arada tutulmasından gelir. Başta din İslamiyet'tir ve dünyanın bu parçasında din en birleştirici güçtür. Burası 20 asırdan beri dünyanın kraliyet yolu olarak Hindistan ve İran'ı Avrupa'ya bağlamaktadır. Almanlar iran İran Körfezi Fırat ve Dicle ırmakları İle Klikya'dan Toras Dağları'na değin bu eski ticaret yolunu izleyerek Bağdat Demiryolu planını yapmışlardır. Bölgenin stratejik önemi ve yönlendirici konumu İngiltere Fransa Almanya ve Rusya tarafından anlaşılmış Doğu yolunu yönlendiren bu bölge Eski Çağ Orta Çağ ve Modern Çağ Avrupa'sında hemen hemen her büyük devleti zenginleştirmiştir. Dünyanın tüm büyük savaşları doğrudan ya da dolaylı yüzyılların diplomasisine sahip olan Doğu Akdeniz'le bağlantılıdır. Avusturya Macaristan Rusya ingiltere Fransa ve Balkan Devletlerinin ekonomik yaşamlarında stratejik bir yeri olan Doğu Akdeniz'in tek bir gücün elinde bulunması ABD'nin ekonomik özgürlüğü için tehdit olabilir. Ekonomik eşitlik için tehdit ya da engeller savaş nedenlerinden biridir. Dünyanın olduğu kadar tüm bu ülkelerin isteği böyle stratejik bir bölgenin hiç bir özel denetimi olmadan korunması ve uluslararası bir karakter kazanması doğrultusunda düzenlenmesidir. Böylesine bir uluslararasılaşma Bağdat Demiryolu İstanbul limanlan ve İskenderun'u da içermelidir. Korku savaş nedenlerinden biridir. Ve bir ulusun ekonomik yaşamı bazı güçlerce denetim altına alındığında korku artar ve barışı tehdit eder. Fredric C. Howe Amerikan Siyasi Analist.
   Stok Kodu
   :
   9789756461112
   Boyut
   :
   14x20
   Sayfa Sayısı
   :
   160 s.
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2005
   Kapak Türü
   :
   Karton
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat