Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Edirneli Şevki Divanı Halil İbrahim Yakar Edirneli Şevki Divanı Halil İbrahim Yakar

#smrgKİTABEVİEdirneli Şevki Divanı

Liste Fiyatı : 0,00
9786055583316
146605
Edirneli Şevki Divanı
Edirneli Şevki Divanı #smrgKİTABEVİ
Palet Yayınları
0.00
XVI. yüzyıl, Osmanlı Devleti'nin siyaset, kültür, bilim ve ekonomik alanda bütün kurumlarıyla beraber zirve yaşadığı bir dönemdir. Devletin güçlü olması doğru bir orantıyla edebiyata da yansımıştır. O dönemdeki Türk şiiri iç ve dış unsurları bakımından klasik dönemini icra etmiştir. Pek çok şair ve yazarı bünyesinde barındıran bu asırda tezkirelere giren şair sayısı yüzlercedir. Edirneli Şevki de bu dönem şairlerindendir. Mesleğinden dolayı Katip Şevki diye tanınan şair, II. Bayezid'in oğlu Şehzade Mahmud'un Manisa'daki sancak beyliğinde divan katibi olarak bulunmuştur. Şehzade'nin mahiyetinde Necati Bey'in ön ayak olduğu bir edebi çevre yaratılmış, Şevki, bir yandan görevini yaparken diğer yandan da Necati Bey gibi üstad bir şairin elinin altında kendini yetiştirmiştir. Osmanlı bürokrasinin sanatkarlara verdiği değeri ortaya koyan bu meclislerde, Türkçe'nin zengin birikimine katkı sağlayan nice eserler vücuda getirilmiştir. Şevki'nin şiirlerinde yaşadığı dönemdeki şiir anlayışının tezahürü olan pek çok unsur yer almaktadır. Büyük diye vasıflandırılan şairlerin yanında Şevki gibi, daha gerilerde kalmış şairlerin hayal dünyaları, Türkçeyi kullanma beceri ve başarıları ortaya çıktıkça tam teşekküllü Türk edebiyatı tarihinin meydana getirilmesi bilimsel temellere dayandırılmış olacaktır. Böylece Osmanlı şiirinin temel taşları ve dinamikleri ortaya çıkacaktır. Osmanlı şiirinin klasik dönemini oluşturan bu yüzyıldaki şairlerin incelenmesi daha sonraki dönemde yaşayan şairlerin anlaşılmasına da alt yapı hazırlayacaktır. (Arka Kapak)
 • Açıklama
  • XVI. yüzyıl, Osmanlı Devleti'nin siyaset, kültür, bilim ve ekonomik alanda bütün kurumlarıyla beraber zirve yaşadığı bir dönemdir. Devletin güçlü olması doğru bir orantıyla edebiyata da yansımıştır. O dönemdeki Türk şiiri iç ve dış unsurları bakımından klasik dönemini icra etmiştir. Pek çok şair ve yazarı bünyesinde barındıran bu asırda tezkirelere giren şair sayısı yüzlercedir. Edirneli Şevki de bu dönem şairlerindendir. Mesleğinden dolayı Katip Şevki diye tanınan şair, II. Bayezid'in oğlu Şehzade Mahmud'un Manisa'daki sancak beyliğinde divan katibi olarak bulunmuştur. Şehzade'nin mahiyetinde Necati Bey'in ön ayak olduğu bir edebi çevre yaratılmış, Şevki, bir yandan görevini yaparken diğer yandan da Necati Bey gibi üstad bir şairin elinin altında kendini yetiştirmiştir. Osmanlı bürokrasinin sanatkarlara verdiği değeri ortaya koyan bu meclislerde, Türkçe'nin zengin birikimine katkı sağlayan nice eserler vücuda getirilmiştir. Şevki'nin şiirlerinde yaşadığı dönemdeki şiir anlayışının tezahürü olan pek çok unsur yer almaktadır. Büyük diye vasıflandırılan şairlerin yanında Şevki gibi, daha gerilerde kalmış şairlerin hayal dünyaları, Türkçeyi kullanma beceri ve başarıları ortaya çıktıkça tam teşekküllü Türk edebiyatı tarihinin meydana getirilmesi bilimsel temellere dayandırılmış olacaktır. Böylece Osmanlı şiirinin temel taşları ve dinamikleri ortaya çıkacaktır. Osmanlı şiirinin klasik dönemini oluşturan bu yüzyıldaki şairlerin incelenmesi daha sonraki dönemde yaşayan şairlerin anlaşılmasına da alt yapı hazırlayacaktır. (Arka Kapak)
   Stok Kodu
   :
   9786055583316
   Boyut
   :
   14x21
   Sayfa Sayısı
   :
   491 s.
   Basım Yeri
   :
   Konya
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2010
   Kapak Türü
   :
   Karton Kapak
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
   146605    Halil İbrahim Yakar    Edirneli Şevki Divanı     Palet Yayınları        #smrgTELİF    Edebiyat    Divan Edebiyatı    Osmanlı Şiiri    Klasik Dönem                           
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat