Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Doğu Batı Makaleler 1
Doğu Batı Makaleler 1 #smrgSAHAF
Doğu Batı Yayınları
0.00
Bu ciltte, Doğu Batı dergisinde 1998-2004 yıllarında çıkmış olan on beş makalem bir arada yayımlanmaktadır. Derginin her sayısı belli bir konu üzerinde odaklandığı için her makale belli bir konudadır. Biz bu ciltte makaleleri dört ana konu etrafında topladık. Genel nitelikte makaleler. 1: Bölüm'de, bilim tarihi, hukuk ve sosyolojiyi ilgilendiren konular ele alınmıştır. 2. Bölüm, Osmanlı Devleti'nin kuruluş sorunundan popüler din ve tasavvuf ve Osmanlı ekonomisine kadar çeşitli konular üzerinedir. 3. Bölüm'de Osmanlı Türkiyesi'nin Avrupa'nın siyasi, ekonomik, ve kültürel oluşumunda etkilerine dair yazılar yer almaktadır. 4. Bölüm'de, Cumhuriyet döneminde ulus-devletin örgütlenişi, ideolojisi ve sorunlarına dair makaleler toplanmış, özellikle Atatürk ve Atatürkçülük, tarihi bir yaklaşımla ele alınmıştır. (önsözden)
Halil İnalcık'ın Doğu Batı dergisine yazdığı makalelerin toplandığı bu kitap, onun hâlâ genç bir öğrenci gibi nasıl çalıştığının ve ürettiğinin hayranlık verici bir örneğidir. (Arka kapaktan)
 • Açıklama
  • Bu ciltte, Doğu Batı dergisinde 1998-2004 yıllarında çıkmış olan on beş makalem bir arada yayımlanmaktadır. Derginin her sayısı belli bir konu üzerinde odaklandığı için her makale belli bir konudadır. Biz bu ciltte makaleleri dört ana konu etrafında topladık. Genel nitelikte makaleler. 1: Bölüm'de, bilim tarihi, hukuk ve sosyolojiyi ilgilendiren konular ele alınmıştır. 2. Bölüm, Osmanlı Devleti'nin kuruluş sorunundan popüler din ve tasavvuf ve Osmanlı ekonomisine kadar çeşitli konular üzerinedir. 3. Bölüm'de Osmanlı Türkiyesi'nin Avrupa'nın siyasi, ekonomik, ve kültürel oluşumunda etkilerine dair yazılar yer almaktadır. 4. Bölüm'de, Cumhuriyet döneminde ulus-devletin örgütlenişi, ideolojisi ve sorunlarına dair makaleler toplanmış, özellikle Atatürk ve Atatürkçülük, tarihi bir yaklaşımla ele alınmıştır. (önsözden)
   Halil İnalcık'ın Doğu Batı dergisine yazdığı makalelerin toplandığı bu kitap, onun hâlâ genç bir öğrenci gibi nasıl çalıştığının ve ürettiğinin hayranlık verici bir örneğidir. (Arka kapaktan)
   Stok Kodu
   :
   9758717095
   Boyut
   :
   16x24
   Sayfa Sayısı
   :
   414 s.
   Basım Yeri
   :
   Ankara
   Baskı
   :
   5
   Basım Tarihi
   :
   2010
   Kapak Türü
   :
   Karton
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
   135917    Doğu Batı Yayınları    Doğu Batı Makaleler 1     Halil İnalcık            9758717095    9789758717095    Tarih    Osmanlı Dönemi Türk Tarihi                           
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat