Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
303059560
59560
Divan Şiirinde İstanbul
Divan Şiirinde İstanbul #smrgSAHAF
İstanbul Fethi Derneği Neşriyatı
0.00
İşte bu sebeplerle ben de Divan Şiirinde İstanbul'u hazırlarken intihab ettiğim eserlerde o zamanın İstanbul'undaki hayat ve hususiyetleri canlandırmış olanları seçmeye bilhassa itina ettim. Edebi kıymet belki de ikinci derecede kalmış olabilir. Bu parçalarda, bilhassa Nedim, Vasıf, İlhami (Sultan Üçüncü Selim)'in şarkılarında devirlerinin zevk ve rengini, mehtap ve Boğaziçi alemlerini, bazı kaside girizgahlarında ve manzum tarihlerde yangınları, büyük kışları, çarşı pazarları, meşhur kasırlarla köşklere ait tasvirleri. Ramazaniyyelerde Ramazan'a dair tahassüsleri, mahyaları, gece eğlencelerini, Sevahilnamelerde ve diğer mesnevilerde revaçta olan mesirelerle Boğaziçi'nin bariz hatlarını bulmak mümkündür. (Önsözden)
 • Açıklama
  • İşte bu sebeplerle ben de Divan Şiirinde İstanbul'u hazırlarken intihab ettiğim eserlerde o zamanın İstanbul'undaki hayat ve hususiyetleri canlandırmış olanları seçmeye bilhassa itina ettim. Edebi kıymet belki de ikinci derecede kalmış olabilir. Bu parçalarda, bilhassa Nedim, Vasıf, İlhami (Sultan Üçüncü Selim)'in şarkılarında devirlerinin zevk ve rengini, mehtap ve Boğaziçi alemlerini, bazı kaside girizgahlarında ve manzum tarihlerde yangınları, büyük kışları, çarşı pazarları, meşhur kasırlarla köşklere ait tasvirleri. Ramazaniyyelerde Ramazan'a dair tahassüsleri, mahyaları, gece eğlencelerini, Sevahilnamelerde ve diğer mesnevilerde revaçta olan mesirelerle Boğaziçi'nin bariz hatlarını bulmak mümkündür. (Önsözden)
   Stok Kodu
   :
   303059560
   Boyut
   :
   16x24
   Sayfa Sayısı
   :
   252 s.
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   1953
   Resimleyen
   :
   Karton Kapak
   Kapak Türü
   :
   Karton Kapak
   Kağıt Türü
   :
   1. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
   59560    Divan Şiirinde İstanbul     İstanbul Fethi Derneği Neşriyatı    Asaf Halet Çelebi        No: 22                        Edebiyat    Eski Türk Edebiyatı    Divan Şiiri                           
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat