Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Denizden Yükselen Küresel Hegemonya Cengiz Ekin Denizden Yükselen Küresel Hegemonya Cengiz Ekin

#smrgKİTABEVİDenizden Yükselen Küresel Hegemonya

Liste Fiyatı : 0,00
9789757054931
138596
Denizden Yükselen Küresel Hegemonya
Denizden Yükselen Küresel Hegemonya #smrgKİTABEVİ
Dönence Yayınları
0.00
Ekin, kitabında kelimenin tam anlamıyla bir "tez" ortaya atmaktadır. Bir gücün küresel hegemon olabilmesi denizlerde hegemon olmasına bağlıdır; denizlerde hegemon olabilmek ise "girişim" terimiyle özel anlam yüklenen stratejik hamlelere bağlıdır. "Girişim"in temel belirleyici olması demek, tarihte daha çok savaşlar yoluyla tesis edilen deniz hegemonyasının günümüzde artık savaşsız el değiştireceği manasına gelmektedir. Hegemonya teorilerine aşina olanlar bilirler ki, denizlere hakim olmakla küresel hegemon olmak arasındaki ilişkiye dikkat çeken önemli teorik yaklaşımlar bulunmaktadır. Fakat denizlerden küresel hegemonyaya geçişte "girişimlerin" rolünü temel alan bu çalışma mevcut yaklaşımlara yeni bir boyut kazandırmaktadır. (Tanıtım Bülteninden)
 • Açıklama
  • Ekin, kitabında kelimenin tam anlamıyla bir "tez" ortaya atmaktadır. Bir gücün küresel hegemon olabilmesi denizlerde hegemon olmasına bağlıdır; denizlerde hegemon olabilmek ise "girişim" terimiyle özel anlam yüklenen stratejik hamlelere bağlıdır. "Girişim"in temel belirleyici olması demek, tarihte daha çok savaşlar yoluyla tesis edilen deniz hegemonyasının günümüzde artık savaşsız el değiştireceği manasına gelmektedir. Hegemonya teorilerine aşina olanlar bilirler ki, denizlere hakim olmakla küresel hegemon olmak arasındaki ilişkiye dikkat çeken önemli teorik yaklaşımlar bulunmaktadır. Fakat denizlerden küresel hegemonyaya geçişte "girişimlerin" rolünü temel alan bu çalışma mevcut yaklaşımlara yeni bir boyut kazandırmaktadır. (Tanıtım Bülteninden)
   Stok Kodu
   :
   9789757054931
   Boyut
   :
   16x24
   Sayfa Sayısı
   :
   256 s.
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2011
   Kapak Türü
   :
   Karton Kapak
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
   138596    Cengiz Ekin    Denizden Yükselen Küresel Hegemonya     Dönence Yayınları        #smrgTELİF    Politika / Siyaset                               
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat