Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Cuntacılıktan Sivil Topluma: Yön ve Ant Yazıları - Bütün Eserleri 1 İd Cuntacılıktan Sivil Topluma: Yön ve Ant Yazıları - Bütün Eserleri 1 İd

#smrgKİTABEVİCuntacılıktan Sivil Topluma: Yön ve Ant Yazıları - Bütün Eserleri 1

Liste Fiyatı : 0,00
9789757696599
1340
Cuntacılıktan Sivil Topluma: Yön ve Ant Yazıları - Bütün Eserleri 1
Cuntacılıktan Sivil Topluma: Yön ve Ant Yazıları - Bütün Eserleri 1 #smrgKİTABEVİ
Bağlam Yayınları
0.00
İdris Küçükömer'in "sivil toplum" üzerine filozofça geliştirdiği düşüncelirinin kaynağında, 1960'ların ilk yarısında, Albay Talat Aydemir ile cuntacılığın kurmayında edinilmiş yoğun bilgiler ve deneyler yatar. "İktidar" ve onun "büyülü çekiciliği"ne bir kapı eşiği uzaklığı yaklaşmışken, genç Küçükömer'ce sorulmaya başlanan radikal soruların, ciddi bir bilim adamının kimliği ile birleşmesi ise hemen sonraki yıllarda bir "sivil toplum" kuramcısını ortaya çıkarmıştır. Bu kitapta okunacaklar "Neyiz ki? Neyi değiştirebiliriz?" diye başlayan soruların, 1960 sonrasında Yön ve Ant dergilerindeki cevaplarıdır. Bu kitap, Düzenin Yabancılaşması'na giden yolun bir başlangıcıdır. Küçükömer, "Batı'dan etkilendim. Bir zamanlar ulaştığı politik güçle Batı'yı etkilemiş ve ondan etkilenmiş Osmanlı kültür mirası içinde doğdum. Ama, düşünceyi yazaklamış bir toplumda doğdum. Düşünmek kolay değildi..." deyip, düşünen bir insan olarak "halkı kurtaracak" çözüm arayışlarına bu iki ünlü dergide cevaplar verdi... Bir iktisatçı bilim adamı olarak, çözümler üretti. (Arka Kapak)
 • Açıklama
  • İdris Küçükömer'in "sivil toplum" üzerine filozofça geliştirdiği düşüncelirinin kaynağında, 1960'ların ilk yarısında, Albay Talat Aydemir ile cuntacılığın kurmayında edinilmiş yoğun bilgiler ve deneyler yatar. "İktidar" ve onun "büyülü çekiciliği"ne bir kapı eşiği uzaklığı yaklaşmışken, genç Küçükömer'ce sorulmaya başlanan radikal soruların, ciddi bir bilim adamının kimliği ile birleşmesi ise hemen sonraki yıllarda bir "sivil toplum" kuramcısını ortaya çıkarmıştır. Bu kitapta okunacaklar "Neyiz ki? Neyi değiştirebiliriz?" diye başlayan soruların, 1960 sonrasında Yön ve Ant dergilerindeki cevaplarıdır. Bu kitap, Düzenin Yabancılaşması'na giden yolun bir başlangıcıdır. Küçükömer, "Batı'dan etkilendim. Bir zamanlar ulaştığı politik güçle Batı'yı etkilemiş ve ondan etkilenmiş Osmanlı kültür mirası içinde doğdum. Ama, düşünceyi yazaklamış bir toplumda doğdum. Düşünmek kolay değildi..." deyip, düşünen bir insan olarak "halkı kurtaracak" çözüm arayışlarına bu iki ünlü dergide cevaplar verdi... Bir iktisatçı bilim adamı olarak, çözümler üretti. (Arka Kapak)
   Stok Kodu
   :
   9789757696599
   Boyut
   :
   14x20
   Sayfa Sayısı
   :
   213 s.
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   1994
   Kapak Türü
   :
   Karton Kapak
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat