Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
303008750
8750
Columbus'un Kadınları
Columbus'un Kadınları #smrgSAHAF
İletişim Yayınları
0.00
Müge İplikçi ödüllü öykülerinin yer aldığı ilk kitabı Perende'den sonra yazdığı öykülerini Columbus'un Kadınları'nda topladı. Kitapta yer alan öykülerin ortak teması kadınlar... Ülkesinden binlerce kilometre uzaklıktaki kadınlar. İnsan doğduğu, büyüdüğü topraklardan uzaklaşırsa nasıl değişir? Ülkesinde görmezden geldiği bir nazarlığı odasının en görünür yerine asar! Nazardan korktuğu için mi? Tabii ki hayır... Sadece artık çok uzaklarda kalan ülkesine ait bir duyguyu canlandırmak ve de yaşatmak için. Yabancı bir ülkede bir ‘üçüncü dünyalı' olarak yaşamanın zorluğu, daha doğrusu dayanılmaz ağırlığı... Aksanın varsa da yoksa da onlardan biriyle konuşurken duyulan rahatsızlık. Ülkesinden çok uzaklarda, Amerika'da bir Doğulu kadın. Doğulu olduğunu ta içinde hisseden, özlem dolu, heyecan yüklü, yalnız, hüzünlü ama güleç bir kadının esrik günleri anlatılıyor Columbus'un Kadınları'nda. “Bir Ortadoğulu kadın, Amerika'ın Orta Batısı'na gider, yolu Columbus'a düşer, oradaki kadınların masallarını dinler, kendince bir Columbus, kendince bir Orta Batı, kendince bir Ortadoğulu kadın yaratırsa”nın öyküsüdür,” anlatılan... Gerçekle düşün, yalınla karmaşık olanın içiçe geçtiği, alegorik anlatının hâkim olduğu, kurgusu sağlam, kimi zaman felsefi, kimi zaman psikolojik motiflerle bezeli öyküler demeti.

YAZAR Müge İplikçi 1966 doğumlu. Kadıköy Anadolu lisesi ve İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. İstanbul Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma Merkezi'nde yüksek lisans yaptı.

 • Açıklama
  • Müge İplikçi ödüllü öykülerinin yer aldığı ilk kitabı Perende'den sonra yazdığı öykülerini Columbus'un Kadınları'nda topladı. Kitapta yer alan öykülerin ortak teması kadınlar... Ülkesinden binlerce kilometre uzaklıktaki kadınlar. İnsan doğduğu, büyüdüğü topraklardan uzaklaşırsa nasıl değişir? Ülkesinde görmezden geldiği bir nazarlığı odasının en görünür yerine asar! Nazardan korktuğu için mi? Tabii ki hayır... Sadece artık çok uzaklarda kalan ülkesine ait bir duyguyu canlandırmak ve de yaşatmak için. Yabancı bir ülkede bir ‘üçüncü dünyalı' olarak yaşamanın zorluğu, daha doğrusu dayanılmaz ağırlığı... Aksanın varsa da yoksa da onlardan biriyle konuşurken duyulan rahatsızlık. Ülkesinden çok uzaklarda, Amerika'da bir Doğulu kadın. Doğulu olduğunu ta içinde hisseden, özlem dolu, heyecan yüklü, yalnız, hüzünlü ama güleç bir kadının esrik günleri anlatılıyor Columbus'un Kadınları'nda. “Bir Ortadoğulu kadın, Amerika'ın Orta Batısı'na gider, yolu Columbus'a düşer, oradaki kadınların masallarını dinler, kendince bir Columbus, kendince bir Orta Batı, kendince bir Ortadoğulu kadın yaratırsa”nın öyküsüdür,” anlatılan... Gerçekle düşün, yalınla karmaşık olanın içiçe geçtiği, alegorik anlatının hâkim olduğu, kurgusu sağlam, kimi zaman felsefi, kimi zaman psikolojik motiflerle bezeli öyküler demeti.

   YAZAR Müge İplikçi 1966 doğumlu. Kadıköy Anadolu lisesi ve İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. İstanbul Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma Merkezi'nde yüksek lisans yaptı.

   Stok Kodu
   :
   303008750
   Boyut
   :
   14x20
   Sayfa Sayısı
   :
   115 s.
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2000
   Kapak Türü
   :
   Karton
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
   8750    İletişim Yayınları    Columbus'un Kadınları     Müge İplikçi            303008750    9754707812    Roman    Çağdaş Türk Edebiyatı                            #kadınyazarlar   
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat