Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Birinci Mecliste Mustafa Kemal'in Muhalifleri Ahmet Demirel

#smrgSAHAFBirinci Mecliste Mustafa Kemal'in Muhalifleri

Liste Fiyatı : 0,00
303157930
157930
Birinci Mecliste Mustafa Kemal'in Muhalifleri
Birinci Mecliste Mustafa Kemal'in Muhalifleri #smrgSAHAF
Ufuk Yayınları
0.00
Milli Mücadele yıllarında faaliyet gösteren Birinci Meclis muhalefetin de son derece etkin olduğu bir Meclisti. Dönemin iktidarının hızlı karar almak adına zaman zaman Meclisi devre dışı bırakma eğilimine sert tepki gösteren bu muhalefet anayasal haklarının üzerine titriyordu. Başkumandanlık Kanunuyla Mustafa Kemale' verilen olağanüstü yetkiler yine Mustafa Kemal'e tanınan bakan seçimlerinde aday gösterme yetkisi veya İstiklal Mahkemelerinin başına buyrukluğu İkinci Grup adıyla anılan bu hareketin muhalefet ettiği başlıca konular arasındaydı. Temel hak ve özgürlükler noktasında da son derece hassas olan bu muhalefet hareketi Lozan'da verilen tavizleri her fırsatta eleştirmekten de geri durmayacaktı. 1922 Temmuzunda çoğunluğu sağlayan muhalifler Mustafa Kemale rağmen eleştirdikleri konularda Mecliste istedikleri yasal düzenlemeleri kanunlaştırmışlardı. Ahmet Demirelin sıradışı bu kitabı erken dönem Cumhuriyet Tarihi üzerine bütün bildiklerinizi size yeniden düşündürecektir.
 • Açıklama
  • Milli Mücadele yıllarında faaliyet gösteren Birinci Meclis muhalefetin de son derece etkin olduğu bir Meclisti. Dönemin iktidarının hızlı karar almak adına zaman zaman Meclisi devre dışı bırakma eğilimine sert tepki gösteren bu muhalefet anayasal haklarının üzerine titriyordu. Başkumandanlık Kanunuyla Mustafa Kemale' verilen olağanüstü yetkiler yine Mustafa Kemal'e tanınan bakan seçimlerinde aday gösterme yetkisi veya İstiklal Mahkemelerinin başına buyrukluğu İkinci Grup adıyla anılan bu hareketin muhalefet ettiği başlıca konular arasındaydı. Temel hak ve özgürlükler noktasında da son derece hassas olan bu muhalefet hareketi Lozan'da verilen tavizleri her fırsatta eleştirmekten de geri durmayacaktı. 1922 Temmuzunda çoğunluğu sağlayan muhalifler Mustafa Kemale rağmen eleştirdikleri konularda Mecliste istedikleri yasal düzenlemeleri kanunlaştırmışlardı. Ahmet Demirelin sıradışı bu kitabı erken dönem Cumhuriyet Tarihi üzerine bütün bildiklerinizi size yeniden düşündürecektir.
   Stok Kodu
   :
   303157930
   Boyut
   :
   14x21
   Sayfa Sayısı
   :
   240 s.
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2013
   Resimleyen
   :
   Karton Kapak
   Kapak Türü
   :
   Karton Kapak
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
   157930    Birinci Mecliste Mustafa Kemal'in Muhalifleri     Ufuk Yayınları    Ahmet Demirel    Tarih                        Tarih    9786055314569            9786055314569        #smrgSAHAF   
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat