Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
%25
Bir Osmanlı Kimliği: 14. 17. Yüzyıllarda Rum / Rumi Aidiyet ve İmgeler Bir Osmanlı Kimliği: 14. 17. Yüzyıllarda Rum / Rumi Aidiyet ve İmgeler

#smrgKİTABEVİBir Osmanlı Kimliği: 14. 17. Yüzyıllarda Rum / Rumi Aidiyet ve İmgeleri

Liste Fiyatı : 31,00
İndirimli Fiyat : 23,25
Kazancınız : 7,75
%25
Temin süresi 4 gündür.
9789758704798
57674
Bir Osmanlı Kimliği: 14. 17. Yüzyıllarda Rum / Rumi Aidiyet ve İmgeleri
Bir Osmanlı Kimliği: 14. 17. Yüzyıllarda Rum / Rumi Aidiyet ve İmgeleri #smrgKİTABEVİ
Kitap Yayınevi
23.25
Kimdi Osmanlı? Günümüzden baktığımızda Osmanlıları nasıl tasvir ediyoruz? Nedir Osmanlı imgesi? Osmanlı sultanı kendini nasıl tanımlıyordu? Mora yarımadasındaki veya Basra eyaletindeki değişik kökenden gelmiş ama Müslümanlaşmış, Türkçe'yi öğrenmiş ve Türkçe yazmış yönetici sınıf ya da Türkçe bilmeyen ve farklı etnik kökenden gelen Müslüman ya da Hıristiyan köylü için ortak bir tanım getirilebilir mi? Türkiye'de yaygın olan “dinsel homojenlik miti”nden, milliyetçi tarih yazımında “mitleştirilmiş tarihsel kişilikler”e kadar birçok konuda tartışmalara çok gereksinim bulunduğu bir dönemde, Prof. Dr. Salih Özbaran Osmanlı kimliği konusunda “Rûm” kavramını öneriyor. Nitekim birçok araştırmacıya göre de Osmanlı'nın benimsediği “Rûm” kavramı, sadece coğrafi bir terim değildir, gerçek bir insan ve kültür kaynaşmasını ifade eder. Dinler ve etnik gruplar üstü bir birliktenci bilinç, bir Osmanlı “melting pot”udur söz konusu olan... (Arka kapaktan)
 • Açıklama
  • Kimdi Osmanlı? Günümüzden baktığımızda Osmanlıları nasıl tasvir ediyoruz? Nedir Osmanlı imgesi? Osmanlı sultanı kendini nasıl tanımlıyordu? Mora yarımadasındaki veya Basra eyaletindeki değişik kökenden gelmiş ama Müslümanlaşmış, Türkçe'yi öğrenmiş ve Türkçe yazmış yönetici sınıf ya da Türkçe bilmeyen ve farklı etnik kökenden gelen Müslüman ya da Hıristiyan köylü için ortak bir tanım getirilebilir mi? Türkiye'de yaygın olan “dinsel homojenlik miti”nden, milliyetçi tarih yazımında “mitleştirilmiş tarihsel kişilikler”e kadar birçok konuda tartışmalara çok gereksinim bulunduğu bir dönemde, Prof. Dr. Salih Özbaran Osmanlı kimliği konusunda “Rûm” kavramını öneriyor. Nitekim birçok araştırmacıya göre de Osmanlı'nın benimsediği “Rûm” kavramı, sadece coğrafi bir terim değildir, gerçek bir insan ve kültür kaynaşmasını ifade eder. Dinler ve etnik gruplar üstü bir birliktenci bilinç, bir Osmanlı “melting pot”udur söz konusu olan... (Arka kapaktan)
   Stok Kodu
   :
   9789758704798
   Boyut
   :
   16x21
   Sayfa Sayısı
   :
   159 s.
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   3
   Basım Tarihi
   :
   2017
   Çeviren
   :
   16x21
   Kapak Türü
   :
   Karton Kapak
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat