Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Atatürk ve Siyaset Cevat Şenol

#smrgKİTABEVİAtatürk ve Siyaset

Liste Fiyatı : 0,00
9786056339455
196100
Atatürk ve Siyaset
Atatürk ve Siyaset #smrgKİTABEVİ
Halk Kitabevi
0.00
Mustafa Kemal Paşa'nın liderliğinde başlayan Millî Mücadele hareketinin temel amacı, tarih içindeki ömrünü tamamlayarak İ. Dünya Savaşı sonunda yıkılan ve her taraftan işgale uğrayıp, Batı sömürgeciliğinin iştahına konu teşkil eden Osmanlı Devleti'nin enkazı ve yıkıntılarından Türk olan kısımları kurtarıp özünde Avrupa modeline uygun bağımsız bir Türk millî devleti kurmaktı. Millî Mücadele döneminde Misak-ı Millî'de ifadesini bulan bu temel amaç, sınırlı ve gerçekçi, ama haklılığı inkâr edilemeyecek bir hedefti. Böylece Anadolu'daki millî hareket daha başlangıçta, kendi kendini sınırladığını göstermekle başkaları tarafından tanınmasını kolaylaştırmıştır. Millî Mücadele'nin dış politikasının temel niteliği, bu gerçekçiliği ve hedeflerinin tespitindeki ustalığıydı. (Mehmet Günlübol, Ömer Kürkçüoğlu, Atatürk Dönemi Türk Dış Politikasına Genel Bir Bakış)
 • Açıklama
  • Mustafa Kemal Paşa'nın liderliğinde başlayan Millî Mücadele hareketinin temel amacı, tarih içindeki ömrünü tamamlayarak İ. Dünya Savaşı sonunda yıkılan ve her taraftan işgale uğrayıp, Batı sömürgeciliğinin iştahına konu teşkil eden Osmanlı Devleti'nin enkazı ve yıkıntılarından Türk olan kısımları kurtarıp özünde Avrupa modeline uygun bağımsız bir Türk millî devleti kurmaktı. Millî Mücadele döneminde Misak-ı Millî'de ifadesini bulan bu temel amaç, sınırlı ve gerçekçi, ama haklılığı inkâr edilemeyecek bir hedefti. Böylece Anadolu'daki millî hareket daha başlangıçta, kendi kendini sınırladığını göstermekle başkaları tarafından tanınmasını kolaylaştırmıştır. Millî Mücadele'nin dış politikasının temel niteliği, bu gerçekçiliği ve hedeflerinin tespitindeki ustalığıydı. (Mehmet Günlübol, Ömer Kürkçüoğlu, Atatürk Dönemi Türk Dış Politikasına Genel Bir Bakış)
   Stok Kodu
   :
   9786056339455
   Boyut
   :
   14x21
   Sayfa Sayısı
   :
   240 s.
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2017
   Kapak Türü
   :
   Karton Kapak
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
   196100    Cevat Şenol    Atatürk ve Siyaset     Halk Kitabevi        #smrgTELİF    Tarih    Siyasi Tarih    Cumhuriyet Dönemi    Gazi Mustafa Kemal Atatürk                       
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat