Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
%20
Anadolu'da Görülen Çekirge İstilaları ve Halk Üzerindeki Etkisi 1914 - Anadolu'da Görülen Çekirge İstilaları ve Halk Üzerindeki Etkisi 1914 -

#smrgKİTABEVİAnadolu'da Görülen Çekirge İstilaları ve Halk Üzerindeki Etkisi 1914 - 1945

Liste Fiyatı : 22,00
İndirimli Fiyat : 17,60
Kazancınız : 4,40
%20
Temin süresi 10 gündür.
9789751632470
195144
Anadolu'da Görülen Çekirge İstilaları ve Halk Üzerindeki Etkisi 1914 - 1945
Anadolu'da Görülen Çekirge İstilaları ve Halk Üzerindeki Etkisi 1914 - 1945 #smrgKİTABEVİ
TTK Türk Tarih Kurumu
17.60
Anadolu'da çok eski devirlerden beri pek çok çekirge istilası yaşanmıştır. Görenlerin kara bulutlar gibi gökyüzünü kararttığını söylediği çekirge sürüleri, ortaya çıktıkları yerlerde bütün ekinleri kısa sürede tüketmiştir. Söz konusu istilaların etkisi Anadolu halkı üzerinde çok ağır olmuştur. Geçimini topraktan sağlayan köylünün ekinleri, istila senelerinde mahvolmuş, üretim- deki azalmayla birlikte ülke genelinde yaşanan iaşe sıkıntısı, özellikle I. Dünya Savaşı yıllarında daha da vahim bir hal alarak iaşe buhranına dönüşmüştür. Köylü halk, çekirge felaketini kıtlıkla eşdeğer tutmuştur. Yaşam koşulları zorlaşmış, fiyatlarda fahiş artışlar meydana gelmiş, bu durum karaborsa ortamının oluşmasına zemin hazırlamıştır. Bu aşamada devreye giren fırsatçılar, vurguncular zaten kıtlıkla baş etmeye çalışan halkın yaşam mücadelesini daha da zorlaştırmıştır. Öyle ki Anadolu insanı kıtlık ve açlıkla mücadeleden bıkıp, zaman zaman başka yerlere göç etmeyi bile yeğlemiştir. Halk istilalar karşısındaki çaresizliğini, bazen türkü yakarak, bazen de halı ve kilimlere motifler işleyerek anlatmaya çalışmıştır. Ancak en etkili ve kalıcı olanı gönüllere işleneni olsa gerek, yüzyıllar boyunca bu istilalar unutulmamış, toplum hafızasında silinmeyecek derin izler bırakmıştır.

İçindekiler
ÖN SÖZ
TABLOLAR ve HARİTALAR
FOTOĞRAFLAR ve ŞEKİLLER
KISALTMALAR
GİRİŞ
BİRİNCİ BÖLÜM: ÇEKİRGE TÜRLERİ
İKİNCİ BÖLÜM: ANADOLU'DA GÖRÜLEN ÇEKİRGE İSTİLALARI
ÜÇÜNCÜ BÖLÜM: ÇEKİRGE MÜCADELE TEŞKİLATI
DÖRDÜNCÜ BÖLÜM: ÇEKİRGE İSTİLALARINA KARŞI MÜCADELE YÖNTEMLERİ
BEŞİNCİ BÖLÜM: ÇEKİRGE İSTİLALARININ DEVLET ve HALK ÜZERİNDEKİ ETKİSİ
SONUÇ..
KAYNAKÇA
DİZİN
EKLER

 • Açıklama
  • Anadolu'da çok eski devirlerden beri pek çok çekirge istilası yaşanmıştır. Görenlerin kara bulutlar gibi gökyüzünü kararttığını söylediği çekirge sürüleri, ortaya çıktıkları yerlerde bütün ekinleri kısa sürede tüketmiştir. Söz konusu istilaların etkisi Anadolu halkı üzerinde çok ağır olmuştur. Geçimini topraktan sağlayan köylünün ekinleri, istila senelerinde mahvolmuş, üretim- deki azalmayla birlikte ülke genelinde yaşanan iaşe sıkıntısı, özellikle I. Dünya Savaşı yıllarında daha da vahim bir hal alarak iaşe buhranına dönüşmüştür. Köylü halk, çekirge felaketini kıtlıkla eşdeğer tutmuştur. Yaşam koşulları zorlaşmış, fiyatlarda fahiş artışlar meydana gelmiş, bu durum karaborsa ortamının oluşmasına zemin hazırlamıştır. Bu aşamada devreye giren fırsatçılar, vurguncular zaten kıtlıkla baş etmeye çalışan halkın yaşam mücadelesini daha da zorlaştırmıştır. Öyle ki Anadolu insanı kıtlık ve açlıkla mücadeleden bıkıp, zaman zaman başka yerlere göç etmeyi bile yeğlemiştir. Halk istilalar karşısındaki çaresizliğini, bazen türkü yakarak, bazen de halı ve kilimlere motifler işleyerek anlatmaya çalışmıştır. Ancak en etkili ve kalıcı olanı gönüllere işleneni olsa gerek, yüzyıllar boyunca bu istilalar unutulmamış, toplum hafızasında silinmeyecek derin izler bırakmıştır.

   İçindekiler
   ÖN SÖZ
   TABLOLAR ve HARİTALAR
   FOTOĞRAFLAR ve ŞEKİLLER
   KISALTMALAR
   GİRİŞ
   BİRİNCİ BÖLÜM: ÇEKİRGE TÜRLERİ
   İKİNCİ BÖLÜM: ANADOLU'DA GÖRÜLEN ÇEKİRGE İSTİLALARI
   ÜÇÜNCÜ BÖLÜM: ÇEKİRGE MÜCADELE TEŞKİLATI
   DÖRDÜNCÜ BÖLÜM: ÇEKİRGE İSTİLALARINA KARŞI MÜCADELE YÖNTEMLERİ
   BEŞİNCİ BÖLÜM: ÇEKİRGE İSTİLALARININ DEVLET ve HALK ÜZERİNDEKİ ETKİSİ
   SONUÇ..
   KAYNAKÇA
   DİZİN
   EKLER

   Stok Kodu
   :
   9789751632470
   Boyut
   :
   16x24
   Sayfa Sayısı
   :
   247 s.
   Basım Yeri
   :
   Ankara
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2017
   Kapak Türü
   :
   Karton
   Kağıt Türü
   :
   1. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat