Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
303025447
25447
Anadolu Halk Resimleri
Anadolu Halk Resimleri #smrgSAHAF
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi
0.00
Bizde halk resmi var mıdır, Malik Aksel'in kitabı her şeyden önce bu soruya bir cevaptır. Bu kitap, halkta resimle düşünme ve anlatma gücünün ne kadar asli bir ihyitacı karşıladığını ve ne kadar kuvvetli bir geleneği bulunduğunu gösteren ilk eser olacak. Aksel, halk resmini tanıtmak için, büyük bir malzeme yığını önümüze sermiyor. Yaptığı, halk resimlerinden bize bazı örnekler vermek oluyor. Ama bunları öyle seçmiş ki, halk resmini, çeşitli yönleri ve bütün zenginliğiyle kavrayabiliyoruz. Malzemenin büyük kısmı, son elli yüz sene içinde yapılmış olan halk resimlerinden derlenmiş olmakla beraber, aralarında beş asırlık olanlar da var. Büyü ve tılsımla ilgili resimler bunların arasında yer alıyor. M. Ş. İpşiroğlu (Önsözden)
 • Açıklama
  • Bizde halk resmi var mıdır, Malik Aksel'in kitabı her şeyden önce bu soruya bir cevaptır. Bu kitap, halkta resimle düşünme ve anlatma gücünün ne kadar asli bir ihyitacı karşıladığını ve ne kadar kuvvetli bir geleneği bulunduğunu gösteren ilk eser olacak. Aksel, halk resmini tanıtmak için, büyük bir malzeme yığını önümüze sermiyor. Yaptığı, halk resimlerinden bize bazı örnekler vermek oluyor. Ama bunları öyle seçmiş ki, halk resmini, çeşitli yönleri ve bütün zenginliğiyle kavrayabiliyoruz. Malzemenin büyük kısmı, son elli yüz sene içinde yapılmış olan halk resimlerinden derlenmiş olmakla beraber, aralarında beş asırlık olanlar da var. Büyü ve tılsımla ilgili resimler bunların arasında yer alıyor. M. Ş. İpşiroğlu (Önsözden)
   Stok Kodu
   :
   303025447
   Boyut
   :
   16x24
   Sayfa Sayısı
   :
   XV + 190 s
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   1960
   Kapak Türü
   :
   Karton
   Kağıt Türü
   :
   Kuşe Kağıt
   Dili
   :
   Türkçe
   25447    Malik Aksel    Anadolu Halk Resimleri     İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi        #smrgTELİF    Resim    Türk Halk Sanatı                            #smrgAF   
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat