Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Ahmed Arif'in Asi ve Mahzun Şiiri Hayri Kako Yetik

#smrgSAHAFAhmed Arif'in Asi ve Mahzun Şiiri

Liste Fiyatı : 0,00
303030809
30809
Ahmed Arif'in Asi ve Mahzun Şiiri
Ahmed Arif'in Asi ve Mahzun Şiiri #smrgSAHAF
Si Yayınları
0.00
Ahmed Arif de bir bakıma “Yaşamadım, bir başka insan olmayı arzuladım” diyen Borges gibi gözlemlediklerinden yola çıkarak, bilinçaltına yer etmiş olayları, duyguları, kavramları, değerleri gün yüzüne çıkararak, ama bireysel bir yaklaşımla özlemini duyduklarını şaşırtıcı bir öngörüyle yazmış; Şiirinde dile gelen olayların çok sonra ortaya çıktığını Ahmet Oktay da belirtiyor; ama şu gerçeğin göz ardı edilmemesi gerekir: İsyan ve bozgun Ahmed Arif'in coğrafyasının ayrılmaz bir parçası durumuna gelmiştir. En azından ‘eşkıya' içeriği, öbür adıyla ‘mahkum' o dağların eksik olmayan sakinidir. Şu açıdan yerinde bir şaşkınlık; çünkü Ahmed Arif'in bu bireye yüklediği politik misyonu bugüne yansıyor; yalnızca ‘mahkum' olarak değil; aynı zamanda yöntem ve kimlik olarak. Bugünün öngörüsüyleyazılmış şiirler şairce bir kehanetin ürünleri değiller; gerçeklerin şairce gözlemlenmesinin, şairce dile getirilmesinin sonucudurlar. Hayri Kako Yetik Ahmet Oktay'dan başlayrak Ahmed Arif'e yönelik eleştirileri ‘eleştirinin' süzgeçinden geçirerek, Prangaların daha iyi anlaşılmsının farklı kaynaklarını sunuyor. (Arka Kapak)
 • Açıklama
  • Ahmed Arif de bir bakıma “Yaşamadım, bir başka insan olmayı arzuladım” diyen Borges gibi gözlemlediklerinden yola çıkarak, bilinçaltına yer etmiş olayları, duyguları, kavramları, değerleri gün yüzüne çıkararak, ama bireysel bir yaklaşımla özlemini duyduklarını şaşırtıcı bir öngörüyle yazmış; Şiirinde dile gelen olayların çok sonra ortaya çıktığını Ahmet Oktay da belirtiyor; ama şu gerçeğin göz ardı edilmemesi gerekir: İsyan ve bozgun Ahmed Arif'in coğrafyasının ayrılmaz bir parçası durumuna gelmiştir. En azından ‘eşkıya' içeriği, öbür adıyla ‘mahkum' o dağların eksik olmayan sakinidir. Şu açıdan yerinde bir şaşkınlık; çünkü Ahmed Arif'in bu bireye yüklediği politik misyonu bugüne yansıyor; yalnızca ‘mahkum' olarak değil; aynı zamanda yöntem ve kimlik olarak. Bugünün öngörüsüyleyazılmış şiirler şairce bir kehanetin ürünleri değiller; gerçeklerin şairce gözlemlenmesinin, şairce dile getirilmesinin sonucudurlar. Hayri Kako Yetik Ahmet Oktay'dan başlayrak Ahmed Arif'e yönelik eleştirileri ‘eleştirinin' süzgeçinden geçirerek, Prangaların daha iyi anlaşılmsının farklı kaynaklarını sunuyor. (Arka Kapak)
   Stok Kodu
   :
   303030809
   Boyut
   :
   14x20
   Sayfa Sayısı
   :
   135 s.
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2001
   Resimleyen
   :
   Karton Kapak
   Kapak Türü
   :
   Karton Kapak
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
   30809    Ahmed Arif'in Asi ve Mahzun Şiiri     Si Yayınları    Hayri Kako Yetik    Edebiyat    Eleştiri                        9789756560051            9756560053        #smrgSAHAF   
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat