Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
303058914
58914
Ahlâk
Ahlâk #smrgSAHAF
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi
0.00
Bu kitapta hakim olan fikir bir cihetten ahlaki metod olmak bakımından diyalektiğin inkışafı, diğer cihetten ahlaki fiilin yaşanmış ve tecrübe edilmiş bir fiil olması bakımından muhtevasının inkışafı idi. Hegel'de başlayan idealist diyalektik zamanımızda İtalyan filozofu Benedetto Croce ve Fransız filozofları Hamelin, Le Senne ile gelişmekte olduğu gibi, Marx ve Engels'te başlayan natüralist diyalektik zamanımızda G. Sorel, P. Naville gibi mütefekkirlerle gelişmekte ve ahlak problemlerine tatbik edilmektedir. Esasen natüralist diyalektik istikametinde olmamızla beraber, idealistlerin araştırmalarında da bazı hakikatlere temas ettiklerini ve insani gerçeğin dramına ait safhaları yanlış tabirler içinde ifade ettiklerini gözönüne almak lazımgelir. (Önsözden)
 • Açıklama
  • Bu kitapta hakim olan fikir bir cihetten ahlaki metod olmak bakımından diyalektiğin inkışafı, diğer cihetten ahlaki fiilin yaşanmış ve tecrübe edilmiş bir fiil olması bakımından muhtevasının inkışafı idi. Hegel'de başlayan idealist diyalektik zamanımızda İtalyan filozofu Benedetto Croce ve Fransız filozofları Hamelin, Le Senne ile gelişmekte olduğu gibi, Marx ve Engels'te başlayan natüralist diyalektik zamanımızda G. Sorel, P. Naville gibi mütefekkirlerle gelişmekte ve ahlak problemlerine tatbik edilmektedir. Esasen natüralist diyalektik istikametinde olmamızla beraber, idealistlerin araştırmalarında da bazı hakikatlere temas ettiklerini ve insani gerçeğin dramına ait safhaları yanlış tabirler içinde ifade ettiklerini gözönüne almak lazımgelir. (Önsözden)
   Stok Kodu
   :
   303058914
   Boyut
   :
   14x20
   Sayfa Sayısı
   :
   IV + 310 s
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   1946
   Resimleyen
   :
   Karton Kapak
   Kapak Türü
   :
   Karton Kapak
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
   58914    Ahlâk     İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi    Hilmi Ziya Ülken    Felsefe    Ahlak Felsefesi    Etik                Yayın No: 310                        #smrgSAHAF   
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat