Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Açıklamalı Osmanlı Fetvaları H. Necati Demirtaş

#smrgSAHAFAçıklamalı Osmanlı Fetvaları

Liste Fiyatı : 0,00
303137372
137372
Açıklamalı Osmanlı Fetvaları
Açıklamalı Osmanlı Fetvaları #smrgSAHAF
Kubbealtı Neşriyat
0.00
Muhteşem Süleyman'ın Muhteşem Şeyhülislâmı Ebussuûd Efendi'nin de Dâhil Olduğu Birçok Şeyhülislâmın Fetvaları Bir Döneme Işık Tutuyor... Fetvalar hukuk tarihi ve mukayeseli hukuk açısından engin bir kaynak oluşturur ve o zamanın yürürlükteki hukuk kaidelerini ve bunların müeyyidelerini aksettirir; sosyolojik bakımından verildikleri devrin fert ve toplum hayatından zamanımıza kesitler yansıtır, özellikler sunar; dil ve edebiyat bakımından verildikleri devrin lehçesini, kitabet usulünü (sakkini), Türkçe'nin nasıl kullanıldığını, cümlenin gramatikal yapısını, Arapça ve Farsça terkib ve ibareler yanında (meselâ teganni etmek, müzik yapmak, şarkı söylemek anlamında ırlamak gibi) öztürkçe kelimelerin de yer aldığını gösterir; inanç, ibadet ve ahlâkta uyulması gerekli kuralları ve makbul sayılan davranış biçimlerini açıklar. Elbette fetvaların faydaları bunlardan ibaret değildir. Fakat bunlar bile onların ihmal edilmemesi gerekli bir kültür hazinesi olduğunu belirtmesi bakımından yeterlidir.
 • Açıklama
  • Muhteşem Süleyman'ın Muhteşem Şeyhülislâmı Ebussuûd Efendi'nin de Dâhil Olduğu Birçok Şeyhülislâmın Fetvaları Bir Döneme Işık Tutuyor... Fetvalar hukuk tarihi ve mukayeseli hukuk açısından engin bir kaynak oluşturur ve o zamanın yürürlükteki hukuk kaidelerini ve bunların müeyyidelerini aksettirir; sosyolojik bakımından verildikleri devrin fert ve toplum hayatından zamanımıza kesitler yansıtır, özellikler sunar; dil ve edebiyat bakımından verildikleri devrin lehçesini, kitabet usulünü (sakkini), Türkçe'nin nasıl kullanıldığını, cümlenin gramatikal yapısını, Arapça ve Farsça terkib ve ibareler yanında (meselâ teganni etmek, müzik yapmak, şarkı söylemek anlamında ırlamak gibi) öztürkçe kelimelerin de yer aldığını gösterir; inanç, ibadet ve ahlâkta uyulması gerekli kuralları ve makbul sayılan davranış biçimlerini açıklar. Elbette fetvaların faydaları bunlardan ibaret değildir. Fakat bunlar bile onların ihmal edilmemesi gerekli bir kültür hazinesi olduğunu belirtmesi bakımından yeterlidir.
   Stok Kodu
   :
   303137372
   Boyut
   :
   17x24
   Sayfa Sayısı
   :
   392 s.
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2010
   Kapak Türü
   :
   Karton Kapak
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Osmanlıca - Türkçe
   137372    Kubbealtı Neşriyat    Açıklamalı Osmanlı Fetvaları     H. Necati Demirtaş            9789756444887    9789756444887        Kültürel Eserler    Sözlük    Hukuk Tarihi                               
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat