Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
100 Soruda Türkiye İktisat Tarihi Cilt: 1 Niyazi Berkes

#smrgSAHAF100 Soruda Türkiye İktisat Tarihi Cilt: 1

Liste Fiyatı : 0,00
303142495
142495
100 Soruda Türkiye İktisat Tarihi Cilt: 1
100 Soruda Türkiye İktisat Tarihi Cilt: 1 #smrgSAHAF
Gerçek Yayınevi
0.00
Türkiye İktîsat Tarihinin birinci cildinde Osmanlı-Türk iktisat tarihinin politik temellerini açıklayan Prof: Niyazi Berkes, bu ikinci ve son ciltte başlıca şu soruların cevaplarını araştırıyor: Osmanlıların Akdeniz'e çıkmasının ekonomik nedenleri nelerdi? Osmanlılar neden Müslüman ve Hıristiyan-komşularına üstündüler? Avrupa feodalizmi ile Doğu despotizmi karşılaşınca ne oluyor? Osmanlı devleti neden ulusal temelden yoksundu? Kul devleti haline gelişin ekonomik anlamı ne idi? Kapitülasyon ne demektir? Osmanlılar neden Batı Avrupa ticaretini kapitülasyonlarla teşvik ediyorlardı? Osmanlı İmparatorluğu kalp paralarla nasıl idare edildi? Osmanlı timar sistemi neden fonksiyonunu kaybetti? Saray - paşa - mültezim - sarraf zinciri nasıl kuruldu? Bunalım köylünün kapısına nasıl gelip dayandı? Dış ticaret kapitülasyonlar gayri müslimlere nasıl teşmil edildi? Düzen bozuluşunun genel görünüşleri nelerdi? Bunalımın başlattığı "ilk kapital birikimi" sürecinin özellikleri nelerdi? Yönetici tabakanın servet biriktirimi neden parazitik nitelikte idi? Faiz kapitalinin ekonomik duraklama ve gelişememedeki rolü nedir? Faiz kapitali neden gericiliği besler? Ayanlık; ağalık, derebeylik nedir? Bozuk - düzende neden devlet ayanlık ve ağalıkla uzlaşabilirdi? Güç - servet karması sınıfın ayrı çeşitleri neden ekonomik ve siyasal bir evrim veya devrim gerçekleştirememiştir? Celâlî isyanları ve Yeniçeri isyanları neden devrimsel hareketler değildi? "Nizam-ı Cedit" reformu neden cılk çıkan bir deney oldu? Bozuk - düzen, içerdeki iflâsını tamamlandıktan sonra, emperyalist - kapitalizmin etkisine kendini hangi şartlar altın,da açtı?.. / Prof. Niyazi Berkes, yıllarca süren çalışmalar sonunda, yüzlerce vesikaya dayanarak bu soruların ve bu konuda aklınıza gelebilecek başka soruların cevaplarını veriyor. Gerçek Yayınevi, tam bir "Türkiye İktisat Tarihi" yayınlayarak, hem de bunun şimdiye kadar yazılmış en mükemmelini, en bilimselini yayınlayarak, büyük bir ihtiyaca cevap vermenin kıvancı içindedir.
 • Açıklama
  • Türkiye İktîsat Tarihinin birinci cildinde Osmanlı-Türk iktisat tarihinin politik temellerini açıklayan Prof: Niyazi Berkes, bu ikinci ve son ciltte başlıca şu soruların cevaplarını araştırıyor: Osmanlıların Akdeniz'e çıkmasının ekonomik nedenleri nelerdi? Osmanlılar neden Müslüman ve Hıristiyan-komşularına üstündüler? Avrupa feodalizmi ile Doğu despotizmi karşılaşınca ne oluyor? Osmanlı devleti neden ulusal temelden yoksundu? Kul devleti haline gelişin ekonomik anlamı ne idi? Kapitülasyon ne demektir? Osmanlılar neden Batı Avrupa ticaretini kapitülasyonlarla teşvik ediyorlardı? Osmanlı İmparatorluğu kalp paralarla nasıl idare edildi? Osmanlı timar sistemi neden fonksiyonunu kaybetti? Saray - paşa - mültezim - sarraf zinciri nasıl kuruldu? Bunalım köylünün kapısına nasıl gelip dayandı? Dış ticaret kapitülasyonlar gayri müslimlere nasıl teşmil edildi? Düzen bozuluşunun genel görünüşleri nelerdi? Bunalımın başlattığı "ilk kapital birikimi" sürecinin özellikleri nelerdi? Yönetici tabakanın servet biriktirimi neden parazitik nitelikte idi? Faiz kapitalinin ekonomik duraklama ve gelişememedeki rolü nedir? Faiz kapitali neden gericiliği besler? Ayanlık; ağalık, derebeylik nedir? Bozuk - düzende neden devlet ayanlık ve ağalıkla uzlaşabilirdi? Güç - servet karması sınıfın ayrı çeşitleri neden ekonomik ve siyasal bir evrim veya devrim gerçekleştirememiştir? Celâlî isyanları ve Yeniçeri isyanları neden devrimsel hareketler değildi? "Nizam-ı Cedit" reformu neden cılk çıkan bir deney oldu? Bozuk - düzen, içerdeki iflâsını tamamlandıktan sonra, emperyalist - kapitalizmin etkisine kendini hangi şartlar altın,da açtı?.. / Prof. Niyazi Berkes, yıllarca süren çalışmalar sonunda, yüzlerce vesikaya dayanarak bu soruların ve bu konuda aklınıza gelebilecek başka soruların cevaplarını veriyor. Gerçek Yayınevi, tam bir "Türkiye İktisat Tarihi" yayınlayarak, hem de bunun şimdiye kadar yazılmış en mükemmelini, en bilimselini yayınlayarak, büyük bir ihtiyaca cevap vermenin kıvancı içindedir.
   Stok Kodu
   :
   303142495
   Boyut
   :
   14x20
   Sayfa Sayısı
   :
   183 s.
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   3
   Basım Tarihi
   :
   1976
   Kapak Türü
   :
   Karton Kapak
   Kağıt Türü
   :
   3. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
   142495    Niyazi Berkes    100 Soruda Türkiye İktisat Tarihi Cilt: 1     Gerçek Yayınevi        #smrgTELİF    Ekonomi / İktisat                               
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat